Bobrza Zakład Wielkopiecowy w Bobrzy Ciosowa Pomnik Przyrody Piekło Tumlin Bobrza
Zabytek techniki Zakład Wielkopiecowy w Bobrzy
- zaklad_chmurka.pngMiejsce niezwykle atrakcyjne, nie tylko dla pasjonatów staropolskiego przemysłu. Jego walory doceniane są przez turystów o każdej porze roku. Tło niezliczonych sesji fotograficznych i plenerów malarskich, miejsce gdzie można odpocząć w cieniu wiekowych murów i drzew, powędkować w zarybionym stawie, urządzić piknik z ogniskiem i delektować się urokiem przyrody oraz spokojem okolicy.
Kamieniołomy
- kamieniolom_chmurka.pngMalownicze odsłonięcia skalne po nieczynnych kopalniach kamienia, w tym słynnego czerwonego piaskowca, zwanego „tumlińskim”. Niezwykle urokliwe, tajemnicze i bardzo ciekawe geologicznie miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć.
Stok narciarski
- stok_chmurka.pngDoskonale przygotowany stok z dwoma wyciągami narciarskimi (jeden orczykowy- krótki orczyk, o długości trasy zjazdowej 300m, różnica poziomów 79 m, szerokość trasy 43m, drugi orczykowy teleskopowy, długość trasy zjazdowej- 500 m, różnica poziomów- 95 m, szerokość trasy- 43m. Latem istnieje tu możliwość jazdy na nartorolkach oraz desce snowbordowej na kółkach (mountainbording). U podnóża góry znajduje się klimatyczna karczma.
Tor wyścigowy
- tor_chmurka.pngMekka miłośników wyścigów i sportów motorowych. Na dwóch pętlach- małej i dużej odbywają się najważniejsze imprezy motoryzacyjne w regionie i kraju.
Strona startowa
Wersja Polska English version
Wójt Gminy

Zapraszamy do przesyłania pytań skierowanych do Wójta Gminy Miedziana Góra. Zebrane pytania będą cyklicznie przekazywane Wójtowi w celu ustosunkowania się przez Urząd do nich. Następnie na naszej stronie publikować będziemy zarówno pytania internautów, jak i odpowiedzi ze strony Urzędu.

Możecie Państwo zadawać pytania dotyczące pracy i organizacji urzędu, planów, problemów, a także strategii rozwoju gminy, kwestii dotyczących oświaty, stanu infrastruktury, wydatków gminy, itp. czyli dotyczących dowolnej sfery działalności Wójta Gminy Miedziana Góra, Urzędu oraz Gminy.

Zadaj pytanie Wójtowi

 

Szukaj w pytaniach i odpowiedziach

Szukana fraza:

 


Lista pytań i odpowiedzi

Pytanie zadane dnia 2017-03-02 13:22:34, przez Mirosław Młodawski
Panie Wójcie proszę o konkretną odpowiedz, kiedy zostanie dokończona budowa kanalizacji na ul.Malachitowej /dla przypomnienia dawna Łódzka/. Na obecnym etapie kanalizacja doprowadzona jest jedynie do połowy ulicy. Czy pozostali mieszkańcy mieszkający przy tej ulicy nie mają prawa korzystania z dóbr cywilizacji. Z roku na rok są tylko obietnice a nic w tym kierunku nie jest robione
Oczekuję rzetelnej odpowiedzi.
Z wyrazami szacunku. Młodawski Mirosław
 
Odpowiedź udzielona dnia 2017-04-10 08:57:46
Rozbudowa sieci kanalizacyjnej to dla mnie priorytetowe zadanie. Inwestycje tego typu znacząco bowiem podnoszą poziom życia mieszkańców, służą poprawie stanu środowiska i rozwojowi gminy. Jeśli chodzi o ulicę Malachitową, pragnę poinformować, że podpisana została już umowa na opracowanie projektu budowlanego. Sądzę, że inwestycja w terenie ruszy w przyszłym roku. Dodam ponadto, że za dwa lata poziom skanalizowania naszej gminy wyniesie prawie 80%.
 
Pytanie zadane dnia 2017-03-06 13:16:40, przez Zainteresowani mieszkańcy NASZEJ Gminy.
Panie wójcie czy mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie na wymianę pieca węglowego, czy opalanego drewnem na bardziej ekologiczny? Pozdrawiam.
 
Odpowiedź udzielona dnia 2017-04-10 08:57:19
W tym roku ruszył realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Kielcach program „Zorza – czyste powietrze nad świętokrzyskim”.
W ramach tego programu można uzyskać m.in. wsparcie finansowe w formie dotacji.
W przypadku kotłów na paliwo stałe maksymalna kwota dotacji może wynieść nawet 3.000 zł. Informacja o uruchomieniu tego programu zamieszczona została na naszej stronie internetowej oraz w lutowym numerze „Głosu Miedzianej Góry”.
 
Pytanie zadane dnia 2017-01-15 18:03:00, przez Marcin Drabik
Witam serdecznie,
mam pytanie odnośnie budowy chodnika przy ulicy Podmiejskiej, który zakończył się przed zakrętem blisko wiaduktu - czy chodnik ten zostanie połączony z wybudowanym już wcześniej chodnikiem przy Kościele na ul. Smolaka w kierunku ulicy Podmiejskiej. Z tego co zauważyłem to brakuje około 100 - 200 metrów chodnika ulicy Podmiejskiej na zakręcie pod wiaduktami. No chyba że to kolejny przykład absurdów drogowych nadający się do znanego telewizyjnego programu.
 
Odpowiedź udzielona dnia 2017-03-01 08:01:42
Gmina wystąpiła z zapytaniem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie budowy chodnika na połączeniu ulic Smolaka i Podmiejskiej. GDDKiA w odpowiedzi udzieliła informacji, że zostaną podjęte działania mające na celu zrealizowanie w roku bieżącym brakującego odcinka chodnika w rejonie węzła drogowego drogi S7 „Kielce-Zachód”.
 
Pytanie zadane dnia 2017-01-27 17:50:04, przez Mieszkaniec gminy
Szanowny panie Wójcie.
Czy będzie remontowany w tym roku chodnik na ul.Tumlińskiej(ciąg od ul.Brzozowej w kierunku Tumlina)
Pozdrawiam
 
Odpowiedź udzielona dnia 2017-03-01 08:01:15
W budżecie na 2017 rok zabezpieczone zostały środki finansowe na remont chodnika na kolejnym odcinku tj. od ul. Brzozowej do granicy miejscowości Miedziana Góra z miejscowością Tumlin-Wykień. Po realizacji tego remontu możliwe będzie przystąpienie do prac na kolejnym odcinku wspomnianego ciągu pieszego.
 
Pytanie zadane dnia 2016-12-15 16:01:06, przez Danuta Marciniak
Panie Wójcie,
podczas spotkania, które odbyło się latem w sprawie gazu dla ul. Łazy zadaliśmy pytanie w sprawie kanalizacji w ul. Łazy dla numerów 18A, 18B, 18C itd., wówczas uzyskaliśmy informację, iż będzie realizowana kanalizacja dla tych domów wówczas gdy będzie budowana kanalizacja w ulicy Ławęcznej. Obecnie widzę iż są rozwożone materiały budowlane dla ul. Ławęcznej a o przedmiotowych domach nie ma mowy,wobec czego proszę o odpowiedź czy w tym terminie jest uwzględniona kanalizacji dla przedmiotowych gospodarstw lub kiedy Pan zamierza włączyć te domy do kanalizacji.

Druga sprawa dotyczy drogi dla tych pięciu gospodarstw: proponuję przyjść na spacer kiedy pada deszcz, zapadamy się w błoto po kostki. Już wcześniej zwracaliśmy się z prośbą o utwardzenie drogi i nic nie zrobiono w tym kierunku. Mieszkam w tej Gminie 13 lat i widzę że najlepiej są realizowane inwestycje w centrum a reszta traktowana jest po macoszemu, wobec tego nie należało wydawać zezwolenia na budowę.
Z poważaniem ubłocona mieszkanka
 
Odpowiedź udzielona dnia 2017-01-13 14:37:08
Pragnę Panią zapewnić, że inwestycja polegająca na budowie kanalizacji w tej części gminy (czyli m.in. ul. Pirytowa, Ławęczna i Państwa nieruchomości) jest realizowana zgodnie z planem. Zakończenie całego przedsięwzięcia w ramach IV etapu przewidziane jest na 28 lutego 2019 roku. Dlatego proszę o cierpliwość i wyrozumiałość – nie ma żadnych przesłanek do tego, aby inwestycję uznać za zagrożoną lub opóźniającą się. Jeśli tylko pogoda pozwoli, to już w styczniu nastąpi wbicie pierwszej łopaty. O postępach przy budowie kanalizacji staram się na bieżąco informować naszych mieszkańców za pośrednictwem gminnej strony internetowej oraz profilu na Facebooku.

Odnośnie pytania dotyczącego drogi prowadzącej do wspomnianych pięciu posesji, pragnę poinformować, że droga ta stanowi nieruchomość należącą do prywatnego właściciela (działka nr 19/3 obręb 0007 Miedziana Góra). Zgodnie z obowiązującymi przepisami to właściciel zobowiązany jest do utrzymywania drogi w należytym stanie technicznym. W przedstawionym przypadku gmina nie może być również inwestorem, ponieważ co do zasady nie można inwestować na nieruchomości nie będąc jej właścicielem lub nie mając do niej jakiegokolwiek tytułu prawnego.
 
Pytanie zadane dnia 2016-11-08 18:28:14, przez Mieszkanka z Ćmińska
Szanowny Panie Wójcie. Chciałam zadać pytanie do pana: czy możemy liczyć na stomatologa w ośrodku zdrowia w Ćmińsku, bo od dawna na niego czekamy. Ciągle jest zmiana terminu, najpierw w lipcu, potem sierpniu a teraz zbieramy podpisy, jak dużo mamy ich uzbierać? Niedługo dowiemy się, że zamkną całkowicie nam ośrodek zdrowia, bo nikogo tam nie będzie. Czy nie można wrócić do wcześniejszych lat, gdy przychodzono całą klasą na np. przegląd właśnie wyczekiwanego od miesięcy stomatologa. Naprawdę potrzebujemy takiej funkcji w tym ośrodku. I bardzo prosimy o jej zrealizowanie.
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-12-27 13:20:22
W pełni podzielam pani troskę. Zdaję bowiem sobie sprawę, że mieszkańcy Ćmińska mają gorszy dostęp do usług stomatologicznych w porównaniu z mieszkańcami innych miejscowości. Niestety, kwestia kondycji służby zdrowia to problem ogólnopolski, którego nie da się rozwiązać wyłącznie na poziomie gminy. Co do zasady bezpłatne usługi stomatologiczne są świadczone po podpisaniu przez stomatologa kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Powszechnie wiadomo, że w ostatnim czasie nowych kontraktów nie przybywa. Najgorzej pod tym względem jest w gminach wiejskich.
Jak pani wie, w naszej gminie taki kontrakt posiada stomatolog w Ośrodku Zdrowia w Miedzianej Górze. Świętokrzyski NFZ przekonuje, że w kwestii zawierania kontraktów nie ma uznaniowości a swe decyzje z kolei tłumaczy decyzjami centrali i komputerowym programem rankingowym, który wybiera oferty stomatologów. Co więcej, w ubiegłym roku NFZ odgórnie podjął decyzję, iż nie będzie zawierał kontraktów z tymi właścicielami gabinetów stomatologicznych, którzy takich kontraktów dotychczas nie posiadali. Jak pani widzi problem jest złożony i niestety nie do rozwiązania w gminie.
 
Pytanie zadane dnia 2016-11-28 07:57:34, przez Dominika Borkowska
Szanowny Panie,
mamy -nie po raz pierwszy zresztą- ˝atak˝ zimy i powtarza się jak w poprzednich latach sytuacja fatalna dla mieszkańców Tumlina Podgród: ulica Tumlińska jest, owszem, odśnieżona i przejezdna, a w Tumlinie Podgród do godziny 8.00 w poniedziałek nie pojawił się żaden sprzęt i jezdnia niczym się nie różni od lodowiska. Zamarzła mżawka z poprzedniego dnia, na to ciągle sypie śnieg. Zawoziłam trójkę dzieci do szkoły i modliłam się, żeby zapanować nad autem. Telefony o 8.05 w gminie milczą: nie dodzwoniłam się ani do sekretariatu, ani działu zarządzania nieruchomościami, choć nie wiem, czy to właściwe telefony. Nie dziwię się, że pracowników nie było - najwidoczniej mieszkają w sąsiedztwie i nie mogli dostać się do pracy. To nie jest kwestia komfortu, tylko bezpieczeństwa ludzi - czy mógłby Pan sprawić, żeby Tumlin Podgród i przyległe ulice (w tym sąsiadująca z Liryczną przejęta przez Urząd Gminy w ubiegłym roku) były traktowane jak reszta gminy i odśnieżane zanim mieszkańcy wyjadą do pracy/szkoły? Będę bardzo wdzięczna jeśli oszczędzicie nam Państwo porannych emocji. Z poważaniem
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-12-27 13:19:54
Zakład Gospodarki Komunalnej na bieżąco monitoruje sytuację na drogach publicznych w gminie Miedziana Góra pod kątem zimowego utrzymania. Wyznaczony pracownik śledzi prognozy pogody. Dodatkowo, w przypadku dających się przewidzieć zdarzeń, otrzymujemy ostrzeżenie z powiatowego Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa. Sytuacja, w której drogowcy mogą być zaskakiwani nagłym pojawieniem się niebezpiecznych zjawisk pogodowych, praktycznie nie powinna mieć miejsca.
Ten konkretny przypadek, który pani opisuje, świadczy raczej o tym, iż to kierowcy częściej niż drogowcy zaskakiwani są „atakiem zimy”. Z informacji jakie otrzymałem z ZGK pracownicy w dniu 7 grudnia przeprowadzili przegląd dróg o godz. 22.00. Ulice były przejezdne a prognozy nie zapowiadały wystąpienia gołoledzi. Nad ranem wystąpił jednak przygruntowy przymrozek. Następnego dnia pracownicy ZGK rozpoczęli posypywanie dróg gminnych mieszanką soli z piaskiem już od godziny 6.00.
Pragnę zauważyć, że ujemne temperatury w polskich warunkach to nic nadzwyczajnego. Służby odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg mają wypracowane (na podstawie wielu lat doświadczeń) procedury, dzięki którym udaje się skutecznie łagodzić zimowe niedogodności związane z poruszaniem się po drogach publicznych. Dodam, że w czasie zimowego utrzymania dróg w pierwszej kolejności posypywane są drogi wyższej kategorii czyli te o większym znaczeniu i o większym natężeniu ruchu. Drogi boczne jak np. ta w miejscowości Tumlin-Podgród posypywane są w godzinach późniejszych. Przypomnę również, że jako gmina odśnieżamy wyłącznie drogi należące do gminy. Nie odśnieżamy i nie posypujemy dróg wewnętrznych lub należących do prywatnych właścicieli.

 
Pytanie zadane dnia 2016-07-18 18:56:03, przez Mieszkanka ul. Ławęcznej
Szanowny Panie Wójcie,
Mieszkam na ul. Ławęcznej w Miedzianej Górze i mam wrażenie, że jest to ta część gminy całkowicie zaniedbana przez gminę: brak kanalizacji, chodników i gazyfikacji. Czy są jakieś plany w tym kierunku bo kanalizację to nam Państwo obiecują co najmniej od 5 lat i nic w tym kierunku się nie zmienia.
Czy można wysłać pisma do właścicieli działek przy ul. Pirytowej i Ławęcznej w szczególności na przeciwko domów 1-20 aby wykosili swoje niezamieszkałe działki chociaż raz do roku.
W wysokiej trawie lęgnie się coraz więcej żmij a w okolicy jest bardzo dużo małych dzieci. Czy naprawdę nie można nic zrobić w tym kierunku? Proszę o interwencję w tej sprawie.
Szczerze powiedziawszy liczyłam, że głosując za zmianą na stanowisku Wójta, w tej części gminy wreszcie powstanie kanalizacje, gazyfikacja, chodnik wzdłuż ul. Ławęcznej, Łazy.
Z poważaniem,
Mieszkanka ul. Ławęcznej
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-10-28 14:55:47
Trudno z Pani opinią się nie zgodzić. Oczywiście mam świadomość, że ta część gminy a zwłaszcza ul. Ławęczna wymaga zmian. Wieloletnich zaniedbań nie da się jednak tak szybko nadrobić. Jako priorytet chciałbym wskazać budowę kanalizacji. Wiele w tym obszarze udało mi się poczynić. Mamy pozwolenie na budowę. Wyłoniliśmy wykonawcę robót, z którym podpisana została umowa. Budowa kanalizacji ruszy zatem niebawem.
Podobnie wygląda kwestia budowy chodników. Muszę jednak zwrócić uwagę, że mamy tu do czynienia z drogą /chodnikiem/, który nie jest zarządzany przez gminę lecz powiat. Aby móc sfinalizować tę inwestycję, weszliśmy w porozumienie właśnie z powiatem. Inicjatywa z naszej strony sprawiła, że inwestycja ta wreszcie nabiera realnych kształtów. W listopadzie ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie projektu. Środki na ten cel zostały już zabezpieczone w budżecie gminy.
Odnośnie pozostałych kwestii poruszanych w Pani pytaniu tj. gazyfikacja i koszenie trawy, z przykrością muszę stwierdzić, że gmina nie posiada żadnych instrumentów, aby te problemy skutecznie rozwiązywać. Żaden przepis, w tym nawet ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, nie upoważnia mnie do wydania nakazu skoszenia trawy. Jedyne co można zrobić to apelować. Urząd gminy na swojej stronie internetowej regularnie zamieszcza apele do właścicieli nieruchomości o wykaszanie działek. Z kolei budowa gazociągu to przedsięwzięcie, które w największym stopniu uzależnione jest od decyzji samej spółki gazowniczej. Mimo to zainicjowaliśmy spotkanie z mieszkańcami w tej sprawie. Zakład gazowniczy przyjmuje tzw. „ankiety przedgazyfikacyjne” (do pobrania w urzędzie gminy lub na stronie internetowej zakładu). Jak zapewniają pracownicy spółki dostateczna liczba ankiet pozwoli zaprojektować przyłączenia i oszacować powodzenie całej inwestycji.
 
Pytanie zadane dnia 2016-08-22 14:45:36, przez Mieszkaniec Gminy Miedziana Góra
Szanowny Panie Wójcie,
1)Wielokrotnie wypowiada się Pan, iż poprawa funkcjonowania komunikacji w gminie jest jednym z priorytetów, co nie ukrywam bardzo mnie cieszy. Jednakże jak zamierza Pan rozwiązać brak jakiejkolwiek komunikacji na ulicy Laskowej? Sytuacja wydaje się co najmniej absurdalna, żeby mieszkać tak blisko miasta Kielce, a nie być z nim w jakikolwiek sposób skomunikowanym.
Jak to jest możliwe, aby autobusu linii 32 mógł wykonać dodatkową (jakby nie było) trasę w kierunku przystanku ˝Kostomłoty Pętla˝, a cała ulica Laskowa jest pozbawiona jakiejkolwiek komunikacji? Czy zatem autobus linii 9 nie mógłby skręcać na ulicę Laskową, skoro autobus linii 32 może? Chyba, że widzi Pan jakieś inne rozwiązanie w tej sytuacji (byle skuteczne).
Sprawa ciągnie się już kilka ładnych lat i jak nie było żadnej poprawy, tak nadal nie ma. Mieszkańcy już stracili nadzieję na jakąkolwiek poprawę w tej sprawie.
2)Chciałbym zapytać czy udało się pozyskać środki na budowę chodnika na w/w ulicy? W jednym z pytań mieszkańców z kwietnia 2015 roku odpowiedział Pan, iż cyt.: ˝Moim zamiarem jest, aby w przyszłorocznym budżecie gminy zagwarantować środki na sfinansowanie projektu budowy wspomnianego chodnika.˝
Z wyrazami szacunku,
Mieszkaniec Gminy Miedziana Góra
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-10-24 10:20:55
Podstawowa przeszkoda, która uniemożliwia poprowadzenie linii autobusowej MPK na ul. Laskowej to niewystarczające parametry techniczne drogi. W  tego typu przypadkach zawsze nadrzędnym celem powinno być zapewnienie maksimum bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom drogi, w tym również mieszkańcom ulicy Laskowej. Ostry zakręt na skrzyżowaniu ulicy Laskowej i ulicy Górnej kategorycznie wyklucza możliwość poprowadzenia w tym miejscu ruchu pojazdów o gabarytach typowych dla taboru będącego w posiadaniu spółki MPK. W zaistniałej sytuacji rozważam możliwość wprowadzenia prywatnej komunikacji typu bus. Obecnie trwają rozmowy z przewoźnikami.

Odnośnie budowy chodnika na ul. Laskowej pragnę pana zapewnić, że przedsięwzięcie to jest powoli, ale z pełną konsekwencją realizowane. Tuż przed wakacjami na sesji Rady Gminy podjęta została uchwała, dzięki której możliwe stało się podpisanie umowy z powiatem kieleckim w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej. Przypomnę, że chodnik na ulicy Laskowej to część pasa drogowego, który nie jest zarządzany przez gminę, lecz powiat kielecki. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Dodam, że równolegle z tą inwestycją prowadzona będzie budowa chodnika w ciągu drogi powiatowej przy ul. Herby i ul. Łazy. Na obie inwestycje w budżecie gminy zabezpieczone zostały środki w wysokości 100.000 zł.
 
Pytanie zadane dnia 2016-06-27 17:09:45, przez Mieszkanka Miedzianej Góry
Szanowny Panie Wójcie,
Problem, z którym się do Pana zwracam dotyczy Szkoły Podstawowej w Kostomłotach Drugich. Jestem mamą dzieci uczęszczających do tej szkoły. Chciałam dowiedzieć się dlaczego w naszej szkole prawdopodobnie jedynej w powiecie jak i w Kielcach uczniowie nie dostają choćby symbolicznych nagród za świadectwa z paskiem jako motywacji i chęci do osiągania sukcesów. Oczywiście rozdawane są dyplomy, ale nie rozumiem, czy skromna książka kupiona np. w ˝Taniej księgarni˝ tak dużo kosztuje, aby nasze dzieci mogły czuć się docenione i nie gorsze od innych dzieci np. z Oblęgorka, Tumlina, nie wspominając już o kieleckich szkołach. Zawsze płaciłam na Radę Rodziców z myślą, że te pieniądze będą przeznaczane na dzieci. Od przyszłego roku szkolnego już tego nie zrobię. Podam jeszcze przykład gminy Nowiny, gdzie dla najlepszych uczniów oprócz nagród, dyplomów, statuetek, książek, fundowane są również jednorazowe stypendia pieniężne z Gminy na koniec roku w wysokości ok. 220 zł. Ja nie wymagam, aż takich rzeczy, ale jak dzieciom z naszej szkoły wytłumaczyć brak chociażby skromnej książki w nagrodę za ich pracę.
Drugie moje pytanie dotyczy dodatkowego języka w szkole podstawowej. Również nasza Szkoła jest jedyną jaką znam, w której dzieci nie mają szansy bezpłatnej nauki już od czwartej klasy dodatkowego języka np. niemieckiego. Wiem, że ten jeden etat dla nauczyciela jest wydatkiem dla Gminy Miedziana Góra, ale inne Gminy dają radę ponieść taki ciężar.
Pytanie trzecie, dlaczego w naszej Szkole nie ma obowiązkowego basenu chociażby w jednym roku na przełomie 6-ciu lat szkoły podstawowej. Nasza Szkoła wiadomo ma blisko basen w Strawczynie i myślę, że nawet rodzice byliby w stanie zapłacić za transport, gdyby tylko była wola Dyrektora wprowadzenia tej zasady, która w innych szkołach jest od lat normą. Bardzo proszę podać przykład szkoły, w której nie ma obowiązkowego basenu dla dzieci tak jak u nas.
Mogłabym mnożyć przykłady nurtujące mnie co do funkcjonowania szkoły (kwestia zielonych szkół, zajęć dodatkowych z ważnych przedmiotów w tym samym czasie…), ale na razie chciałabym otrzymać odpowiedzi na powyższe pytania.
Pozdrawiam
Mieszkanka Miedzianej Góry
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-09-21 14:26:02
Nagrody książkowe na zakończenie roku szkolnego zawsze były fundowane przez radę Rodziców i takie rozwiązanie przeważa w większości szkół. Niestety z powodu zbyt małych wpłat (a pozwolę sobie zauważyć, że również pani zadeklarowała brak ich wnoszenia) Rada Rodziców obecnie nie funduje nagród książkowych na koniec roku. Podobna sytuacja występuje także w wielu innych szkołach w podkieleckich gminach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby nagradzać uczniów ze środków budżetowych będących w dyspozycji szkoły. To właśnie z budżetu fundowane są na koniec roku nagrody dla uczniów, którzy zdobyli laury w konkursach przedmiotowych lub wykazali się innymi, ważnymi osiągnięciami np. w tym roku „nagroda za szczególne osiągnięcia artystyczne”.
Pragnę dodać , że zarówno z budżetu jak i ze skromnych środków Rady Rodziców fundowanych jest bardzo dużo nagród dla uczniów w trakcie trwania roku szkolnego a nie tylko na jego zakończenie. W minionym roku były to nagrody za różne konkursy plastyczne i świetlicowe, konkurs „Dama i Dżentelmen Roku”, Dzień Wiosny, Tydzień Kultury Języka Polskiego, „Mój lekturnik”, konkurs ekologiczny, konkurs Mistrz Matematyki, Gminny Konkurs Ortograficzny, konkursy w trakcie zabawy karnawałowej, konkursy ogłaszane w gazetce szkolnej, konkursy z okazji Dnia Patrona, konkurs Mistrz Rachunku, konkursy językowe, zawody sportowe i wiele innych. Każdy z tych konkursów kończył się wręczeniem nagród.
Odnośnie nauczania drugiego języka obcego - w przeciwieństwie do tego co Pani pisze - język ten w szkołach podstawowych jest nauczany w bardzo niewielu gminach. Nie jest on nauczany w sąsiednich gminach takich jak np. Strawczyn, Zagnańsk czy Mniów. Z tego co udało mi się ustalić jedynie w gminie Sitkówka-Nowiny oraz w Kielcach (ale tylko w niektórych szkołach) jest prowadzona nauka drugiego języka obcego. W tym przypadku nie chodzi nawet o koszty. Zdaniem wielu pedagogów dzieci w tym wieku mają wiele innych przedmiotów i nie jest wskazane obciążanie ich nauką dodatkowego języka obcego.
Również - w przeciwieństwie do tego co pani pisze - w zdecydowanej większości gmin nie ma obowiązkowych zajęć na basenie. Jedynymi wyjątkami są: Kielce, które organizują naukę pływania dla klas trzecich oraz Sitkówka-Nowiny i Strawczyn. To oczywiście nie oznacza, że dzieci z naszej gminy są pozbawione możliwości nauki pływania. Przez ostatnie dwa lata część dzieci, które nie umiały pływać (głównie z klas trzecich) w ramach projektu „Umiem pływać” brały udział w zajęciach na basenie. Ponadto kilkanaścioro innych dzieci mogło jeździć na basen nie ponosząc z tego tytułu kosztów dojazdu. Nie inaczej było w latach poprzednich, kiedy to w ramach realizowanych projektów przez dwa lata na basen jeździły dzieci z klas 4-6 a w kolejnych latach uczniowie z gimnazjum.
Zielone szkoły są organizowane corocznie od bardzo wielu lat. Są również organizowane przeróżne wycieczki i rajdy piesze. Od 1997 roku regularnie organizowane są obozy narciarskie w górach a w tym roku po raz pierwszy dodatkowo obóz żeglarski. Dzieci i młodzież biorą udział w odbywających się w szkole koncertach Filharmonii Świętokrzyskiej lub wyjeżdżają na koncerty do siedziby filharmonii. Uczniowie udają się również do kin i teatru. Jeśli chodzi o zajęcia dodatkowe, to otrzymałem zapewnienie, że odbywają się one właściwe z każdego przedmiotu. Dyrekcja wyszła naprzeciw postulatom uczniów i organizuje je zaraz po zakończeniu lekcji. Oczywiście wadą takiego rozwiązania jest to, że niestety niektóre z nich muszą odbywać się w tym samym czasie.
 
Pytanie zadane dnia 2016-08-27 10:22:18, przez Anna Kowalik
Witam Panie Wójcie

˝Brawa˝ za organizację, sprawne działanie i informowanie ludzi o skażeniu wody pitnej. Większość mieszkańców spożywała wodę nie wiedząc o skażeniu. Moje małe dzieci były narażone na tak niebezpieczne bakterie. Starsi ludzie nie korzystają tak sprawnie z internetowych źródeł informacji więc dlaczego nie było ogłoszeń w miejscach publicznych np sklepy ,przystanki. Pozdrawiam.
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-09-16 15:07:28
Oczywiste jest, że wszelkie przypadki skażenia wody bakteriami z grupy coli zawsze będą budzić uzasadniony niepokój mieszkańców. Kilka spraw wymaga jednak wyjaśnień, gdyż emocje temu towarzyszące nie mogą brać góry nad bezpieczeństwem i zdrowiem ludzi. Logiczne wydaje się, że gdyby rzeczywiście wystąpiło realne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, Zakład Gospodarki Komunalnej w zaistniałym przypadku natychmiast zamknąłby dopływ wody do odbiorców.
Pragnę poinformować, że ostatnie kompleksowe sprawozdanie z badań wody zostało sporządzone 19 sierpnia i nie wykazywało ono jakichkolwiek odchyleń w zakresie 61 wskaźników i parametrów. Kolejne badanie miało miejsce 26 sierpnia i to właśnie tego dnia w jednej z próbek wykryte zostało zanieczyszczenie – bakterie z grupy coli, do której należą zarówno drobnoustroje nieszkodliwe dla człowieka, jak i te chorobotwórcze. Na tym etapie w laboratorium nie można było stwierdzić, czy w próbce jest grupa toksyczna, więc sanepid profilaktycznie wydał ostrzeżenie, aby nie spożywać wody bez gotowania. Istotne dla całej sprawy jest to, że pobrana w przychodni próbka pochodziła z wody stojącej, co mogło mieć decydujący wpływ na wynik badania.
Informacja o braku przydatności wody do spożycia z wodociągu Ćmińsk-Bobrza natychmiast ukazała się na stronie internetowej Urzędu Gminy, Zakładu Gospodarki Komunalnej jak również w lokalnych mediach i na tablicach ogłoszeń znajdujących się na terenie gminy. ZGK po powzięciu informacji o możliwym zagrożeniu natychmiast rozpoczął proces chlorowania. Tego samego dnia zlecone zostało również wykonanie powtórnych badań w trzech punktach: stacja wodociągowa Wyrowce, biuro ZGK, ośrodek zdrowia w Ćmińsku. Próbki pobrane zostały 29 sierpnia a następnego dnia otrzymaliśmy wyniki. Badanie nie wykazało żadnych odchyleń odnośnie wymagań stawianych wodzie przeznaczonej do spożycia.
 
Pytanie zadane dnia 2016-08-29 20:55:53, przez mieszkańcy Ćmińska
Chcielibyśmy zgłosić problem dotyczący braku rzetelnej i precyzyjnej informacji dotyczącej zanieczyszczenia wody bakteriami z grupy coli. Z tego, co nam wiadomo, informacja na ten temat została powzięta przez właściwe osoby w piątek ok. godziny 13. Zamieszczenie ogólnej informacji na stronie internetowej dopiero kilka godzin później również nie jest załatwieniem sprawy, ponieważ nie wszyscy regularnie odwiedzają stronę Gminy, a niektórzy w ogóle. To,ze był piątek i zaczynał się weekend także nie jest usprawiedliwieniem, ponieważ są możliwości i sposoby aby w tak wyjątkowej sytuacji działać. Czy nikt nie zdawał sobie sprawy, iż mogło dojść do poważnych w skutkach zachorowań? Uważamy, iż poważne zagrożenie zostało całkowicie zbagatelizowane.
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-09-16 15:07:20
Oczywiste jest, że wszelkie przypadki skażenia wody bakteriami z grupy coli zawsze będą budzić uzasadniony niepokój mieszkańców. Kilka spraw wymaga jednak wyjaśnień, gdyż emocje temu towarzyszące nie mogą brać góry nad bezpieczeństwem i zdrowiem ludzi. Logiczne wydaje się, że gdyby rzeczywiście wystąpiło realne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, Zakład Gospodarki Komunalnej w zaistniałym przypadku natychmiast zamknąłby dopływ wody do odbiorców.
Pragnę poinformować, że ostatnie kompleksowe sprawozdanie z badań wody zostało sporządzone 19 sierpnia i nie wykazywało ono jakichkolwiek odchyleń w zakresie 61 wskaźników i parametrów. Kolejne badanie miało miejsce 26 sierpnia i to właśnie tego dnia w jednej z próbek wykryte zostało zanieczyszczenie – bakterie z grupy coli, do której należą zarówno drobnoustroje nieszkodliwe dla człowieka, jak i te chorobotwórcze. Na tym etapie w laboratorium nie można było stwierdzić, czy w próbce jest grupa toksyczna, więc sanepid profilaktycznie wydał ostrzeżenie, aby nie spożywać wody bez gotowania. Istotne dla całej sprawy jest to, że pobrana w przychodni próbka pochodziła z wody stojącej, co mogło mieć decydujący wpływ na wynik badania.
Informacja o braku przydatności wody do spożycia z wodociągu Ćmińsk-Bobrza natychmiast ukazała się na stronie internetowej Urzędu Gminy, Zakładu Gospodarki Komunalnej jak również w lokalnych mediach i na tablicach ogłoszeń znajdujących się na terenie gminy. ZGK po powzięciu informacji o możliwym zagrożeniu natychmiast rozpoczął proces chlorowania. Tego samego dnia zlecone zostało również wykonanie powtórnych badań w trzech punktach: stacja wodociągowa Wyrowce, biuro ZGK, ośrodek zdrowia w Ćmińsku. Próbki pobrane zostały 29 sierpnia a następnego dnia otrzymaliśmy wyniki. Badanie nie wykazało żadnych odchyleń odnośnie wymagań stawianych wodzie przeznaczonej do spożycia.
 
Pytanie zadane dnia 2016-04-06 14:58:00, przez Mieszkaniec Gminy
Szanowny Panie Wójcie
Moje pytanie brzmi czy w naszej Gminie będą w najbliższym czasie dofinansowania w zakresie ochrony środowiska na przedsięwzięcia typu instalacje paneli słonecznych czy też pomp ciepła ?????
zadawałem również pytanie na e-mail urzędu Gminy ale nikt nie raczył mi udzielić jakiejkolwiek informacji

Pozdrawiam
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-06-14 13:25:20
W tym roku gmina Miedziana Góra nie przewiduje dotacji na inwestycje polegające na instalowaniu urządzeń typu panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła z uwagi na ograniczoną wielkość funduszy jakimi dysponuje. Tego typu inwestycje można jednak realizować w ramach programów pomocowych prowadzonych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Wymienię tutaj trzy najważniejsze programy:
- program dla osób fizycznych „ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez modernizację indywidualnych kotłowni, zakup i montaż odnawialnych źródeł energii, termomodernizację budynków”.
- program RYŚ „termomodernizacja budynków jednorodzinnych”
- wspieranie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w oparciu o ustawę z dnia 21 listopada 2008 r. „o wspieraniu termomodernizacji i remontów”.
 
Pytanie zadane dnia 2016-04-21 08:24:23, przez Piotr
Witam,
gratuluję sukcesu jakim jest niewątpliwie doprowadzenie do szczęśliwego końca projektu przebudowy ul. Podmiejskiej. Tego się nie da nie zauważyć i nie docenić podobnie jak uprzejmości urzędników gminy! Problem komunikacji miejskiej w gminie jednak nadal pozostaje. Czy próba ˝wywalczenia˝ kilku dodatkowych kursów w newralgicznych godzinach (gdy czeka się 2 godziny na kolejny kurs)jest nieosiągalna? Bo z pewnością zapewni poprawę życia mieszkańców i z pewnością sukces w kolejnych wyborach!
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-06-07 14:58:11
Dziękuję Panu za miłe słowa skierowane do mnie w związku z przebudową ul. Podmiejskiej. Jeśli chodzi natomiast o komunikację miejską, to kwestia ta nie zależy wyłącznie od woli gminy. ZTM uruchamiając kolejny kurs oczekuje zapłaty należności nie tylko od Miedzianej Góry, ale także od miasta Kielce i gminy Zagnańsk. Aby wystąpić o wprowadzenie takiego kursu, dobrze byłoby pokazać szersze zapotrzebowanie na takie rozwiązanie. Dlatego sugerowałbym wspólne wystąpienie mieszkańców tej ulicy, które uzasadniałoby społeczne oczekiwanie na wprowadzenie nowych kursów. Ze swojej strony zapewniam, że wystąpię wówczas zarówno do ZTM o wprowadzenie takiego kursu jak również do Rady Gminy o przeznaczenie dodatkowych środków na sfinansowanie tego zadania.

Zdzisław Wrzałka
Wójt Gminy Miedziana Góra
 
Pytanie zadane dnia 2016-05-10 14:12:06, przez Natalia Kowalska
Szanowny Panie Wójcie,
Kilka miesięcy temu odbyło się spotkanie Pana wraz z mieszkańcami ulicy Działkowej w Kostomłotach Pierwszych. Obiecał Pan, iż prace remontowe tej ulicy (położony asfalt) odbędzie się już na wiosnę. Na stronie gminy zostały zamieszczone informacje jakie drogi w bieżącym roku będą remontowane. Nie wspomniano tam jednak o ulicy Działkowej.
Dodatkowo chciałabym wspomnieć, iż na tej ulicy mieszka duża ilość dzieci. Kamienie, które znajdują się na niej często są odrzucane przez jadące z dużą prędkością samochody co w konsekwencji może skończyć się tragicznie.
Proszę o pomyślne rozpatrzenie sprawy.
Z poważaniem mieszkanka ulicy Działkowej
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-06-07 14:57:26
Na ulicy Działkowej gmina jest właścicielem pasa terenu o szerokości od 2 do 3 metrów – pozostała część to działki prywatne. Pragnę podkreślić, że samo położenie asfaltu nie jest przedsięwzięciem skomplikowanym i czasochłonnym. Kluczowym warunkiem jest jednak posiadanie przez gminę prawa do dysponowania gruntem na cele budowlane. Obecnie wyłoniony został wykonawca wskazania granicy działki drogowej gminy. Po ustaleniu przebiegu granicy na gruncie zostaną przeprowadzone negocjacje z kolejnymi właścicielami gruntów sąsiadujących oraz ewentualne podziały tych gruntów. Kolejny krok to przejęcie wydzielonych nieruchomości przez gminę. Liczę na otwartość w tym względzie mieszkańców ulicy Działkowej. Chciałbym bowiem jak najszybciej uregulować sprawy przejęcia nieruchomości (kwestie własnościowe) i doprowadzić całą inwestycję do szczęśliwego finału.

Zdzisław Wrzałka
Wójt Gminy Miedziana Góra
 
Pytanie zadane dnia 2016-05-16 23:01:29, przez Hubert
Witam pytanie dotyczy planu zagospodorowania przestrzennego w Kostomłotach I kiedy możemy się spodziewać załatwienia tej sprawy, mieszkańcy Kostomłót już od dawna dopytywali o terminy i do tej pory za każdym razem jest to przesuwane na dalsze plany. Jak do tej pory Gmina wstrzymuje rozwój naszej społeczności przez brak rozwiązania tej sprawy. Dziekuje pozdrawiam
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-06-07 14:50:16
W odpowiedzi na Pana pytanie w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Kostomłoty Pierwsze informuję, iż procedura opracowania planu została wstrzymana ze względu na zmianę przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W zaistniałej sytuacji oczywiste jest, że całą dokumentację planistyczną należy dostosować do nowych, obowiązujących w tym względzie przepisów.

Zdzisław Wrzałka
Wójt Gminy Miedziana Góra
 
Pytanie zadane dnia 2016-03-31 14:40:44, przez Agnieszka
Panie Wójcie
urzad marszalkowski oglasza konkurs na tworzenie żłobków czy nasza gmina nie mogłaby złożyć wniosku w tym projekcie ? w naszej gminie nie ma opieki nad dziećmi do 3 lat a zapewniam pana że jest ona bardzo potrzebna sama jestem mamą 4-miesięcznego dziecka i nie wiem co zrobię kiedy skończy się urlop macierzyński. Nadmienię, że w Ćmińsku proboszcz zastanawia się co zrobić z niewykorzystaną nową plebanią a byłoby to miejsce idealne na żłobek. proszę to rozważyć.
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-05-06 15:07:52
Gmina za priorytetowe zadanie postawiła budowę kanalizacji i remont wodociągów. Prawdopodobnie jest to już ostatnia szansa na skorzystanie ze środków unijnych na tego typu przedsięwzięcia. Pragnę wyraźnie zaznaczyć, że bez środków zewnętrznych Gmina nigdy nie byłaby w stanie samodzielnie zrealizować tak dużej inwestycji. Dlatego też każde wolne środki przeznaczane są właśnie na ten cel. Oczywiście opcja budowy żłobka była analizowana i brana pod uwagę. Sam nawet prowadziłem na ten temat rozmowy z proboszczem w Ćmińsku. Jednak nabory wniosków na budowę żłobków będą ogłaszane w kolejnych latach. Mam nadzieję, że będziemy po procedurach przetargowych na sieci kanalizacyjne i wówczas możliwe stanie się oszacowanie wygenerowanych oszczędności. Wtedy też we współpracy z Radą Gminy ustalone zostaną nowe priorytety. Kwestia utworzenia żłobka jest zatem sprawą otwartą.
 
Pytanie zadane dnia 2016-04-01 09:24:24, przez Meszkaniec Tumlina
Panie Wójcie, czemu gmina nic nie robi w sprawie wypompowywania nieczystości z szamb - przez mieszkańców Tumlina Wykień - do rowów i na posesję za budynkami.Część szamb to wkopane nieuszczelnione dryny bez dna , z których nieczystości wsiąkają w glebę. Część mieszkańców regularnie korzysta z szambiarek, a inni nie mogą?
Można by zażyczyć sobie od mieszkańców pokwitowań za regularne oczyszczanie szamb [śr. zużycie wody na 1 osobę to ok.1,5-2 m3 na miesiąc]. Proszę zauważyć ile nieczystości jest wypompowywane.
Druga sprawa, to zasady budowania kojców dla psów. Czy można przekazać mieszkańcom [w formie ulotek lub za pośrednictwem sołtysa] zasady budowania tychże kojców m.in.odległości od granicy z sasiadem, wybetonowania podłoża, regularnego oczyszczania z nieczystości. Jest przepis, który to reguluje i porusza ważne higieniczne problemy.
Pozdrawiam, mieszkaniec Tumlina.
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-05-06 14:53:39
Informuję, że w ubiegłym roku prowadzone były kontrole w sprawie gromadzenia nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych na terenie sołectwa Tumlin-Wykień. W trakcie kontroli mieszkańcy byli zobowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. W tym roku również planowane są kontrole na terenie gminy Miedziana Góra.

Odnośnie budowy kojców pragnę poinformować, że organem właściwym w tej kwestii jest Starosta Kielecki wykonujący zadania z zakresu prawa budowlanego. Wychodząc jednak naprzeciw Pana prośbie nagłośnimy temat i na stronie internetowej Urzędu Gminy zamieszczone zostaną informacje dotyczące warunków utrzymania psów.
 
Pytanie zadane dnia 2016-04-01 15:15:46, przez Jarek
Witam panie Wójcie mam pytanie odnośnie kanalizacji od ul.Łazy wzdłuż drogi do domów Ciosowa nr.1i3,nadmieniam iż pięć domów zostało pominięte przy budowie kanalizacji.
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-05-06 14:52:36
Poruszona przez Pana sprawa niebawem znajdzie swój szczęśliwy finał. Gmina posiada już pozwolenie na budowę kanalizacji na ulicy Łazy w kierunku Ciosowej. Obecnie przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na realizację tej inwestycji.
 
Pytanie zadane dnia 2016-04-05 13:46:06, przez Paweł
Panie Wójcie,
Jestem mieszkańcem Kielc. W niedzielę wybrałem się z rodziną na spacer do Bobrzy, a dokładniej w miejsce gdzie mieszczą się między innymi ruiny huty. wchodząc na waszą stronę internetową od razu ukazuje się obraz tego pięknego miejsca. Na pewno jest to piękna wizytówka gminy i nie tylko gminy. Ale do rzeczy. proszę o zwrócenie uwagi na porządek w tym miejscu. po całej okolicy poniewiera się przeróżnego gatunku pozostałości po napojach. Najgorsze jest to że w wielu miejscach szklane opakowania są po prostu porozbijane co zagraża bezpieczeństwu przebywających tam osób.
przydałby się również mały remont bariery otaczającej ruiny pieca. Jest w stanie opłakanym. Proponuję albo remont, albo w ogóle to zdemontować bo na pewno ani to ładnie wygląda ani nie spełnia swojej funkcji. To tyle z mojej strony. Liczę, że Pan Wójt osobiście dopilnuje aby otoczenie tego pięknego miejsca doprowadzić do porządku.
pozdrawiam
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-05-06 14:49:35
Szanowny Panie,
Zabytek techniki, jakim są pozostałości Zakładu Wielkopiecowego w Bobrzy jest bez wątpienia perełką, choć niedocenianą, nie tylko Gminy Miedziana Góra, ale również w skali województwa. Jest miejscem niezwykle uroczym w zasadzie o każdej porze roku. Niestety nie wszyscy szanują historię tego miejsca i stąd śmieci i zniszczone barierki, które w większości są niestety zniszczone przez wandali. Planujemy wymianę wszystkich barierek na terenie tego zabytku na bardziej trwałe i odporniejsze na akty wandalizmu. Wydam również dyspozycje Zakładowi Gospodarki Komunalnej, ażeby wydelegowani pracownicy regularnie sprzątali teren i dbali o porządek.
 

[ strona: 1 2 3 4 z 4 ] >> koniec
 • ARR
 • CSTiR
 • RPO
 • ZIT
 • CEIDG
 • Dorzecze Bobrzy
 • Fantazja
 • Fundacja Świętokrzyska Społeczność
 • Kielce Piaski Radkowice
 • Kielecki Portal Gospodarczy
 • Parafia w Ćmińsku
 • Plusik
 • Przeciwdziałanie wykluczeniu
 • PUP Kielce
 • Rozbudowa infrastruktury informatycznej
 • SIP Województwa Świętokrzyskiego
 • Spektrum możliwości
 • Wolnastrefa
 • Związek Powiatów Polskich
Urząd Gminy Miedziana Góra, ul. Urzędnicza 18, 26-085 Miedziana Góra, pow. kielecki, woj. świętokrzyskie
tel.: +48.413031626, fax: +48.413031605, email: sekretariat@miedziana-gora.pl, http://www.miedziana-gora.pl
NIP: 959-10-10-933
projekt i hosting: INTERmedi@  |  zarządzane przez: CMS - SPI
Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
x